Czy banki podniosą wymagany wkład własny do 20% z początkiem nowego roku?

 

.

.

Odpowiedź na to pytanie może być jednocześnie twierdząca i przecząca.

Wynika to z faktu, że co prawda Rekomendacja S wydana w czerwcu 2013 r. przez Komisję Nadzoru Finansowego nakłada na wszystkie banki w Polsce obowiązek podniesienia wymaganego wkładu własnego od nowego roku do 15%:


"dla ekspozycji kredytowych zabezpieczonych hipotecznie powstałych w okresie od 1 stycznia 2017 r. do 31 grudnia 2017 r. wartość wskaźnika LtV nie powinna przekraczać poziomu: 80%"

ale w tym samym dokumencie dalej czytamy, że wystarczy, te dodatkowe 5% ubezpieczyć lub zdeponować na zablokowanej lokacie, i już możemy zaciągnąć kredyt z 10% wkładem własnym:


"90% w przypadku, gdy część ekspozycji przekraczająca 80% LtV jest odpowiednio ubezpieczona, lub kredytobiorca przedstawił dodatkowe zabezpieczenie (...)"

Wychodzi więc na to, że wspomniana rekomendacja, zamiast przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa sektora finansowego i w chociaż minimalnym stopniu do zmniejszenia cen mieszkań, wyciągnie z naszej kieszeni jeszcze więcej pieniędzy na obsługę kredytu.

Marek Jakubicki / Twój doradca finansowy


 

Link do rekomendacji: https://www.knf.gov.pl/Images/Rekomendacja_S_18_06...

 <a href="http://www.top-rank.pl/"; target="_blank"><img src="http://www.top-rank.pl/button.php?u=mjacob"; alt="Statystyki, katalog stron www, dobre i ciekawe strony internetowe" border="0" /></a>