Doradca finansowy wrocław minimalny wkład własny 20%

09 lipca 2021

Marek Jakubicki

WIBOR 3M czyli oprocentowanie kredytu hipotecznego

Marża

Marża jest tym składnikiem oprocentowania kredytu, który często interesuje nas najbardziej.

I dobrze, gdyż porównując bankowe oferty, łatwo zauważyć, że to właśnie różnice w wysokościach marż, mają największy wpływ na różnice w kosztach.

Marża to nic innego jak cena, którą bank każe sobie płacić za udostępnienie nam pieniędzy. To co najważniejsze w marży to fakt, że:

marża jest stała przez cały okres kredytu.

WIBOR 3M

WIBOR to skrót od angielskiego Warsaw Interbank Offer Rate. Czyli w uproszczeniu jest to stopa procentowa, po której wybrane banki udzielają pożyczek pomiędzy sobą.

Ustalana jest dla różnych okresów, stąd WIBOR 3M to oprocentowanie pożyczek trzymiesięcznych, 6M -sześciomiesięcznych itd. To co najistotniejsze w tym parametrze dla kredytobiorcy, to fakt, iż:

WIBOR zmienia się w okresie kredytu. Nikt nie wie kiedy ani o ile!

Aby lepiej zrozumieć te dwie wartości, można sobie na chwilę w dużym uproszeniu wyobrazić, że bank to sklep, który sprzedaje torebki. Lub piwo. Każdy sklep/bank zaopatruje się w torebki i piwo w hurtowni WIBOR. To ona ustala ceny (dla każdego sklepu takie same) po których sprzeda im torebki.

Lub piwo.

Aby zarobić, sklepy muszą do sprzedawanych klientom produktów dołożyć swoją marżę, w myśl zasady: kupuj tanio, sprzedawaj drogo.

Każdy sklep ustala marżę według własnego uznania, aby przyciągnąć klientów. Jednak to właśnie klienci zdecydują, czy kupią torebkę w tym czy innym sklepie.

Lub piwo.

Więc czy skoro nikt nie ma wpływu na WIBOR, to czy powinniśmy się nim w ogóle przejmować?

Oczywiście, że tak, gdyż dopiero połączenie marży i WIBOR daje nam oprocentowanie nominalne, czyli to, które bank podstawia do wzoru na wyliczanie odsetek.

Ponieważ raz wybrana niska marża nie może już wzrosnąć w trakcie trwania kredytu, o tyle WIBOR wzrosnąć może!

Doradca finansowy wrocław minimalny wkład własny 20%

Rys. 1 Wykres notowań WIBOR 3M w okresie od 2011/01/03 do 2021/07/08. Źródło: www.money.pl
Data: 09 lipca 2021

Powyższy wykres obrazuje jak bardzo po 2011 roku WIBOR 3M zmalał. Z 5,11% w 2012 do 0,21% w 2021!

Dzisiaj osiąga swój historycznie niski poziom. Gdybyśmy w roku 2012 wzięli kredyt z oprocentowaniem nominalnym 6,11% (marża 1% + WIBOR 3M 5,11%) to przy kredycie 300.000 PLN na 30 lat z równymi ratami, rata wyniosłaby 1820 PLN.

Dzisiaj, rata tego samego kredytu zmalałaby do 1217 PLN! Ponad 600 PLN miesięcznie więcej zostaje w kieszeni kredytobiorców, którzy zaciągali takie kredyty 6 lat temu! Pytanie zasadnicze brzmi:

czy i jak długo WIBOR 3M będzie na historycznie niskim poziomie?

Bardzo trudno przewidzieć jak będzie wyglądał wykres tego wskaźnika w kolejnych pięciu, a co dopiero 30 latach. Jesteśmy dziś, między innymi, świadkami monetarnych eksperymentów z ujemnymi stopami procentowym w Europie. Trudno przewidzieć, jakie skutki wywoła to w przyszłości. Jeśli ktoś mówi, że WIBOR na pewno nie wzrośnie, bo (tu wstaw jakiś wymyślony powód), to brzmi podobnie do analityków, którzy swego czasu to samo mówili o kursie szwajcarskiej waluty - franku.

To co warto wiedzieć, to fakt, że WIBOR nie bezpośrednio, ale zależny jest jednak od wysokości stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego, a te z kolei ustala Rada Polityki Pieniężnej w oparciu o dane gospodarcze, dotyczące miedzy innymi inflacji, podaży pieniądza, cyklu koniunkturalnego czy wysokość PKB.

Dzisiejsze niskie stopy procentowe, jako motywator do zaciągania kredytów i zwiększania konsumpcji, są między innymi skutkiem niskiej inflacji, czy wręcz deflacji, oraz spowolnienia gospodarczego w całej Europie. Jeśli sytuacja się odwróci i nastąpi ożywienie gospodarcze, czego należy się raczej spodziewać w dłuższym okresie, to w ślad za tym mogą wzrosnąć stopy procentowe i stawki WIBOR, a tym samym raty kredytów hipotecznych zaciąganych dzisiaj.

Naiwnym jest sądzić, że banki w dobie historycznie niskiego WIBORu nie podnoszą marż kredytów, aby zarobić więcej.

Dlatego, kiedy w przyszłości WIBOR znacznie wzrośnie, można z doradcą finansowym middlers postarać się o refinansowanie kredytu w innym banku, który zaoferuje lepsze warunki.

A tak jeszcze przy okazji...

Czy masz już na swoim telefonie moją aplikację - KupujeM?

Jeszcze więcej cennych informacji o tym, jak bezpiecznie kupić mieszkanie można znaleźć w mojej aplikacji mobilnej na smartfony z Androidem:

doradca finansowy wrocław aplikacja KupujeM

Kliknij zdjęcie aby pobrać aplikację KupujeM - mądry zakup mieszkania

Aplikacja jest bezpłatna i można ją pobrać klikając w ten link.