Doradca finansowy wrocław minimalny wkład własny 20%

1 grudnia 2018

Marek Jakubicki

Czy banki podniosą wymagany wkład własny do 20% z początkiem nowego roku?

Odpowiedź na to pytanie może być jednocześnie twierdząca i przecząca.

Wynika to z faktu, że co prawda Rekomendacja S wydana w czerwcu 2013 r. przez Komisję Nadzoru Finansowego nakłada na wszystkie banki w Polsce obowiązek podniesienia wymaganego wkładu własnego od nowego roku do 15%.

dla ekspozycji kredytowych zabezpieczonych hipotecznie powstałych w okresie od 1 stycznia 2017 r. do 31 grudnia 2017 r. wartość wskaźnika LtV nie powinna przekraczać poziomu: 80% Rekomendacja S, KNF

Ale w tym samym dokumencie dalej czytamy, że wystarczy, te dodatkowe 5% ubezpieczyć lub zdeponować na zablokowanej lokacie, i już możemy zaciągnąć kredyt z 10% wkładem własnym.

90% w przypadku, gdy część ekspozycji przekraczająca 80% LtV jest odpowiednio ubezpieczona, lub kredytobiorca przedstawił dodatkowe zabezpieczenie (...) Rekomendacja S, KNF

Wychodzi więc na to, że wspomniana rekomendacja, zamiast przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa sektora finansowego i w chociaż minimalnym stopniu do zmniejszenia cen mieszkań, wyciągnie z naszej kieszeni jeszcze więcej pieniędzy na obsługę kredytu.

A tak jeszcze przy okazji...

Czy masz już na swoim telefonie moją aplikację - KupujeM?

Jeszcze więcej cennych informacji o tym, jak bezpiecznie kupić mieszkanie można znaleźć w mojej aplikacji mobilnej na smartfony z Androidem:

doradca finansowy wrocław aplikacja KupujeM

Kliknij zdjęcie aby pobrać aplikację KupujeM - mądry zakup mieszkania

Aplikacja jest bezpłatna i można ją pobrać klikając w ten link.